Niçin reklam mailleri (spam) alıyoruz ?

Bu sorunun cevabını çünki birileri gönderiyor diye geçmek çok basit kalır. Bu olaya detaylı bir şekilde bakalım

Öncelikli olarak şunu bir düşünelim. Bu kişiler sizin adreslerinizi nasıl buluyor ?

Şimdi sizin yahoo, gmail veya hotmail gibi büyük mail sunucularında mailiniz var. Bu sunuclar sizin mail adreslerinizi kimseye vermez (Veriyor olsalar bile tuğla satan ABC firmasına vermezler ). Peki bu adresler nasıl ele geçiriliyor. Öncelikli olarak buna bir bakalım.

 1. Arkadaşınızın size gönderdiği filanca kişinin Allah resulünü rüyasında görme maili veya filanca kişiye yardım maili ( şimdi bazıları sanacak ki sadece bu 2 mail aracılığı ile oluyor. HAYIR değil bu şekilde topluca gönderilen maillerin hepsi bu kapsamda ) bu iş için biçilmiş kaftandır.
  Hiç dikkat ettinizmi arkadaşınızın size gönderdiği bu mailllerde bir sürü insanın mail adresi birikiyor. Bu mail adresleri spam göndericiler için biçilmiş kaftan. Hazır liste. İnsanlar BCC nedir bilmiyorlar, bilseler de sizin mail adresine gelen birkaç milyon spam onlar için önemli değil.
 2. Forum vb internet sitelerine girdiğiniz mail adresleri eğer siteden kolaylıkla okunabiliyorsa bu adresler de spam göndericiler için toplanacak meyve kıvamında dır.
 3. Bilgisayarınıza yüklenen casus yazılımlar bilgisayarınızdaki outlook vb mail gönderip almakta kullandığınız programlardaki listeleri veya internet üzerinden mail gönderdiğiniz sayfaların browser önbelleğinde tutulan kopyalarından rahatlıkla alınabiliyor.
 4. Bir web sitesis adresininmail adresi listesinde standartolan başlıklar zaten bellidir.Web sitenizin adresi websiteniz.com olsun. Burada standart açılan adreslerin bir kısmını yazayım.
  bilgi@websiteniz.com
  info@websiteniz.com
  satis@websiteniz.com
  sales@websiteniz.com
  yardim@websiteniz.com
  help@websiteniz.com
  destek@websiteniz.com
  support@websiteniz.com
  websiteniz@websiteniz.com
  ahmet@websiteniz.com
  mehmet@websiteniz.com
  ………..
  Bunlar listenin tamamı değil. Bu şekilde binlerce kombinasyon üretilebilir. Bu adresler doğal olarak en basit hedeflerdir.
 5. Daha bir sürü yöntem olabilir. Bunlar ilk akla gelenlerdi.

Peki bu maillleri kim niçin gönderiliyor.

 1. İlk ve en basit cevap. BEDAVA REKLAM yapmak için
 2. Bilgisayar virüsleri kendilerini yaymak için bu yöntemi kullanır.
 3. Sizin banka hesaplarınızı çalmak isteyen insanlar bu yöntemi kullanarak size
  Bilmem ne bankacılık sisteminizin süresi bitti şu bilgileri doldurun
  Bankamız şifrenize ihtiyaç duydu
  vb ciddi bir şekilde düşününce saçma mailler gönderip banka hesaplarınızı çalmaya çalışırlar (Bu yöntem ile banka hesaplarını çaldıran insan sayısının ne kadar fazla olduğunu düşününce memleketim insanı ne kadar saf diye soruyorum kendime ?).

Peki bu mailler nasıl gönderiliyor ?

 1. Google üzerinde “toplu email gönderici” diye aratın 15.300 sonuç diyor.
 2. Bilgisayarına yüklenen casus yazılımlar bu iş için birileri tarafından kullanılıyor.
 3. Sonuç olarak Bu gönderme programlarını satan razı alan razı. Sadece biz spam alanlar razı değiliz.

One Response to “Niçin reklam mailleri (spam) alıyoruz ?”

 • my own shadow

  html mail görüntüleme ve outlook un okundu bildirimi de mail adresi dogrulama da kullanılıyor. genelde bu tip maillerin içindeki resimler cgi ile açılıyor. spammer mesela elinde 100 yahoo maili var, bunları hotmail domaine aynı userlar için yolluyor, okunanlar cgi ya da outlook okundu bildirimi ile dogrulanıyor. böylece fazla kasmadan tonlarca maila adresi elde edilebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Powered by sweet Captcha